24 Ocak 2015 Cumartesi

Charlaıne HARRIS - Gündüz Ölüsü Kitap Yorumu


Merhabaa. Nasılsınız? Ben iyiyim. Bugün size yabancı dizi True Blood'u doğuran kitap serisinin yani Güneyli Vampirler serisinin ilk kitabı olan Gündüz Ölüsünü yorumlayacağım. Konudan bahsetmem gerekirse Sookie Stackhouse isimli insanların düşüncelerini okuyan kızımız garson olarak çalıştığı barda Bill adlı vampirimizi farkediyor. Bu onun için büyük bir fırsat. Ama Bill başta ona pek yüz vermiyor. Daha sonra Sookie onu bir beladan kurtarıyor ve bu şekilde ilişkileri Başlıyor. Vampirlerden önce çok sakin olan kasabalarında ilginç cinayetler işlenmeye Başlıyor. Suçlanan kişiler genelde Sookie'nin çevresinden. Vampir olduğu için Bill'den veya ölen kızlarla girdiği ilişkileri kasete kaydeden Sookie'nin kardeşi Jason en büyük Şüphelilerden. Ama Sookie onların yapmadığına emin. Ölen kızlar Sookie gibi kızlar. Garson, eğitim almamış, hizmet Sektöründe çalışan kızlar. Sookie artık sıranın kendisinde olduğunu düşünüyor. Konu genel olarak böyle. Ben çok çok mu beğendim. Hayır öyle aşırı beğenmedim ama güzeldi. Sanırım bu ara üst üste fazla vampir romanı okuduğum için biraz sıkıldım. Biraz ara vermeyi düşünüyorum. Ama vampirlerin dünyası tabiki bu kitapta da farklı bir şekilde oluşturulmuştu. Gündüz ortaya çıkamamaları, tabutta uyumaları klişeydi evet ama beğendiğim Kısım insanlara uyum sağlamamış olmaları ve mimiklerini insanlar gibi kullanmamalarıydı. Çünkü okuduğumuz romanlarda vampirler hep insanların içinde rahat rahat dolaşabiliyor ve insan gibi davranıyorlar. Ama bu kitapta farklıydı ve bu çok Hoşuma gitti. Beğenmediğim şey ise konuyla alakalı değil Bendeki kitaplar ilk basım ve çok yazım hatası vardı. Bu biraz rahatsız etti ama belki diğer basımlarda düzeltmişlerdir. Kitapla ilgili genel düşüncelerim bunlar. Okuduğunuz için teşekkür ederim. Kendinize iyi bakın.

3 yorum:

 1. Yıllar önce okuduğum 3ten sonra bıraktığım seri :) bir gün baştan başlayacağım.
  Bu arada mimlendin http://gokhantezcan.blogspot.com/2015/01/genclik-yine-bir-mim-yazsyla-karsnzdaym.html etiketlediğim ilk blogger olarak yaparsan sevinirim :)

  YanıtlaSil
 2. Yıllar önce okuduğum 3ten sonra bıraktığım seri :) bir gün baştan başlayacağım.
  Bu arada mimlendin http://gokhantezcan.blogspot.com/2015/01/genclik-yine-bir-mim-yazsyla-karsnzdaym.html etiketlediğim ilk blogger olarak yaparsan sevinirim :)

  YanıtlaSil
  Yanıtlar
  1. Bencede başlamalısın herkes çok iyi olduğunu söylüyor. :) Etiketlediğin ilk blogger olduğum için de mimlediğin içinde teşekkür ederim :)

   Sil