11 Aralık 2014 Perşembe

Jose SARAMAGO Bilinmeyen Adanın Öyküsü Kitap Yorumu


Kitabın Adı: Bilinmeyen Adanın Öyküsü
Yazarı: Jose SARAMAGO
Yayınevi: KırmızıKedi
Sayfa Sayısı :58

Arka Kapak Yazısı:

"Adamın biri kralın kapısını çalmış ve demiş ki, Bana bir tekne ver..."
Adam niçin bir tekneye ihtiyaç duyuyor, tekneyle nereye gidecek, yolculuğu boyunca ona kim tayfalık edecek ve bu tekne nasıl bir yük taşıyacak? 
Bu çocuksu, masumane öykü, derin mimarisiyle birlikte ele alındığında birden kılık değiştiriyor ve Swift'i ya da Voltaire'i aratmayacak parlak bir felsefi metne dönüşüyor.Anlatı teknikleriyle sürekli oyunlar oynayan büyük yazar, okura bir kez daha büyük bir okuma zevki sunuyor.


Yorumum:

Bu kadar küçük bir kitabın insanın hayatına dair bu kadar çok şey anlatması gerçekten inanılmaz. Yazar insanı hiç sıkmadan uzun uzun anlatmadan 20-30 dakikada anlatmak istediği herşeyi çok sade hikayemsi bir dille anlatıyor. Özellikle Saray'ın Kapıları olarak betimlenen kısım çok hoşuma gitti. Okumas çok zaman alan bir kitap değil ama içeriğinin Aklımızda büyük yer edeceği bir kitap. Içindeki kaba taslak resimlerde çok tatlıydı. Bence herkes okumalı. Zamanım olmadığı için kitap okuyamıyorum diyen insanlara özellikle tavsiye edilir. 58 sayfa ne kadar zamanınızı alabilir ki?

3 yorum:

  1. Merhaba uzun zamandır blog açmak istiyordum ve cesaretimi toplayıp açalı 1-2 gün oluyor. Sizi de beklerim :D

    YanıtlaSil
  2. Merhaba,mimlendiniiz ^^ Bakarsanız sevinirim ^^ http://nazlikitaplik.blogspot.com.tr/2014/12/mim-book-sacrifice-tag.html

    YanıtlaSil
  3. Mimlediğin için çok teşekkür ederim. Çok eğlenceliydi. Ama seni nasıl ekleyeceğimi bilemediğim için ekleyemedim. Kusuruma bakma lütfen ☺️

    YanıtlaSil