23 Kasım 2014 Pazar

Alı HARRIS - Ilk Son Öpücük Kitap Yorumu


Kitabın Adı: Ilk Son Öpücük
Yazarı: Alı Harrıs
Yayınevi: Martı
Sayfa Sayısı: 576
Etiket Fiyatı: 19₺

Arka Kapak Yazısı:
Avuçlarınızdan kayıp giden bir aşka nasıl tutunabilirsiniz?

Bana bir iyilik yapın ve bugün bir kuralı yıkın.

Kendinizden geçin ve anı yaşayın!

Yüreğinizi açın. Şimdi lütfen biraz daha açın. Çok sevin, hiç sevmediğiniz kadar çok hem de. Dimdik ayakta durup aşkınızı haykırmaktan ve sesinizin duyulmasından korkmayın. SENİ SEVİYORUM diye bağırın.
Aşkın hakkını verin. Ve sokakta, herkesin önünde nefesiniz tükenene kadar sevdiğinizle öpüşün, sanki her biri son defaymış gibi…

Molly ile Ryan ilk öpüştüklerinde sonsuza kadar birlikte olacaklarını biliyorlardı, ta ki gelecek onlara hiç ummadıkları bir sürpriz hazırlayana kadar…

“İlk Son Öpücük’ü okuduktan sonra ne geçmişin ne de geleceğin, sadece şimdinin önemli olduğunu hatırlayacaksınız. Kahvenizi hazırlayın ve kendinizi aşkın, mutluluğun, hüznün ve şu anın kollarına bırakın.”
Independent

“Elinizde, aşksız bir hayatın ölümden farksız olduğunu sıcacık bir anlatımla sunan, yüreğinize dokunacak bir roman tutuyorsunuz. Modern çağın aşksızlığında yaşarken nefes almanızı sağlayacak bir kitap okumak hakkınız.”
Marie Claire

“Sevdiğinizle yapmak isteyip de ertelediğiniz planlarınız
var mı? O zaman bu kitabı mutlaka okuyun.”
Daily Mirror


“Hayat dolu, sıcacık, ilham veren bir roman.”
Cosmopolitan


Kayan bir yıldız yerine, bir öpücükle dilek tuttunuz mu hiç....?


İlk Son Öpücük Alı Harrıs'in Türkçe'ye çevirilen tek romanı. Asi, içe kapanık, asosyal bir kız olan Molly ve yakışıklı, sempatik, yaşadığı küçük kasabanın Brad Pitt'i olan Ryan'ın aşkını anlatıyor. Molly küçük kasabadan ve ailesinden uzak durmak isteyen hiç arkadaşı olmayan bir kız iken bir gün  karşısına Casey çıkar. Belli bir zaman sonra Casey ve Molly inanılmaz iyi arkadaş olurlar. Casey Molly'nin aksine erkeklerin fazlasıyla ilgisini çeken ancak aile ilişkileri sebebiyle hiç kimseyle uzun süreli ve ciddi ilişki kuramayan biri. İşte hikayemiz bu üç ana karakter üzerinden yürüyor. 
Molly ve Ryan çok genç yaşta bulmuşlar birbirlerini. Bu onları fazlasıyla zorluyor. Molly idealleri olan bir kız. Dünyayı dolaşıp fotoğraf çekmek istiyor. Ryan ise onun için ilk ve son durak gibi. Onu çok aramadı. Olaylar gelişiyor ve sonuçta birlikte yaşamaya başlıyorlar. Ryan mükemmel sıcak bir ailesi olan süper bir evde yaşıyor. Ama Molly monoton bir hayat yaşamaya alışamıyor bu onu çok zorluyor ve içindeki 15 yaşındaki ergen kız durumu hiç kolaylaştırmıyor. Hikaye bu şekilde ilerliyor. Başta çok sevdiğimiz bazı karakterler sonlara doğru bizi o kadar şaşırtıyorlar ki. Duygu yüklü sayfalar sizi bekliyor. Daha fazla bilgi vermemek için kendimi tutmaya çalışıyorum. Ama sonlara doğru ağlamaktan helak oldum. Bence herkes okusun. Aşk romanı olmasına rağmen hiç sıkmıyor. Benim kitabı beğenmemde ki bir önemli neden de aslında Molly'le çok ortak yönümün bulunması. Onda herkes kendinden bir şey bulur. Hayatımızdan biri. Ryan ise aslında hepimizin beklediği koşulsuz şekilde seviyor Molly'i. Onunda hataları vardı ama aşkıyla bütün hatalarını telafi etti benim gözümde. Alı Harrıs'in diğer romanları da çevrilmeli kesinlikle. Ben hepsini okurum :) 

Hiç yorum yok:

Yorum Gönder